Dlaczego biofermentacja uczyniła nasze kosmetyki wyjątkowymi?

Fermentacja jest dobrze znanym procesem od wieków wykorzystywanym przez ludzkość – głównie w kuchni. Panująca obecnie moda na spożywanie produktów fermentowanych przypomina nam o ich niezwykle pozytywnym wpływie na nasze zdrowie, a szczególnie na dobrostan mikroflory jelitowej. Ten trend pomaga jeszcze lepiej zadbać o siebie „od środka” – ale co z zewnętrzną powierzchnią naszego ciała – skórą? Czy o mikrobiom cery również możemy zadbać w podobny sposób? Okazuje się, że tak – i pomaga nam w tym biofermentacja, której używamy do produkcji kosmetyków Labside.

 

Kosmetyki LABSIDE – kiedy nauka spotyka się z naturą

Wstęp zaczęliśmy nieco kulinarną dygresją – ale wszystko po to, aby podkreślić jak ważne dla naszego zdrowia i dobrostanu ciała są mikroorganizmy i przeprowadzane przez nie procesy metaboliczne. Ufamy, że rozwiązanie wszystkich problemów z cerą możemy znaleźć w naturze. Dziś wiemy, że wraz z rozwojem biotechnologii i zastosowaniem specjalistycznych naukowych technik to marzenie staje się faktem!

Mówimy, że wewnątrz szklanych buteleczek naszych kosmetyków nauka miesza się z naturą, tworząc razem innowacyjną formułę, która ma zachwycić Cię efektywnością, świeżym zapachem i skutecznością swojego działania. Tak jest w istocie – produkując nasze kosmetyki korzystamy z zaawansowanych osiągnięć techniki i biotechnologii, aby wyekstrahować z natury to, co najbardziej istotne dla cery problematycznej, tłustej i mieszanej.

Jedną z wiodących, stosowanych przez nas technologii produkcji jest biofermentacja. To dzięki niej pozyskujemy składniki w ich niezmienionej formie naturalnie występującej w przyrodzie. Zrobienie tego w inny sposób jest niemożliwe lub inwazyjne – tutaj masz stuprocentową pewność, że przy powstawaniu Twojego kremu nie ucierpiało żadne stworzenie, a komponenty kosmetyku nie są sztucznie syntetyzowane.

Przejdźmy teraz do konkretów – załóż kitel, okulary ochronne i wskocz z nami do naszego laboratorium!

 

Biofermentacja – zajrzyj do naszego laboratorium

Dziś uchylamy rąbka tajemnicy i zapraszamy Cię do naszego laboratorium. Chcemy Ci opowiedzieć czym dokładnie jest biofermentacja, na czym polega i dlaczego kosmetyki LABSIDE są dzięki niej tak nowoczesne i wyjątkowe.

Biofermentacja to inaczej fermentacja roślin lub ich części przy wykorzystaniu między innymi bakterii z rodzaju Lactobacillus. Bakterie te przetwarzają za pomocą swoich enzymów materię organiczną w specjalnych warunkach, dzięki czemu otrzymywane są biofermenty.

Biofermenty znalazły zastosowanie w nowoczesnych, naturalnych kosmetykach, ponieważ wykazują działanie zupełnie wyjątkowe i bardziej efektywne niż dotąd używane składniki kosmetyczne. Są o wiele lepiej przyswajane przez organizm, nie zostały wyprodukowane ludzką ręką – całą pracę wykonały mikroorganizmy. My stworzyliśmy im do tego tylko odpowiednie warunki.

Wykorzystanie mikroorganizmów niesie ze sobą ogromną zaletę: składniki wytworzone z ich pomocą są lepiej wchłaniane przez nasze ciało, docierają do głębszych partii skóry. To dlatego, że cząsteczki te są po prostu mniejsze – rozłożone przez bakterie. Przy okazji fermentacji neutralizowane są także związki i substancje toksyczne, takie jak metale ciężkie lub pestycydy. Są więc także bezpieczniejsze.

 

Biofermenty i ich niezastąpione działanie w kosmetykach naturalnych

Produkty uzyskane na drodze fermentacji roślin wpływają niezawodnie na dobrostan cery, dostarczając jej dokładnie tego, czego potrzebuje. Do korzyści płynących z ich stosowania można zaliczyć przede wszystkim:

 • Regenerację mikrobiomu skóry
 • Uzyskiwanie składników aktywnych o wysokiej biodostępności – większej, niż w klasycznych substancjach stosowanych w kosmetyce
 • Odbudowę bariery ochronnej skóry – warstwy hydrolipidowej
 • Pozytywny wpływ na elastyczność oraz jędrność skóry
 • Ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi z którymi skóra ma do czynienia na dzień – między innymi przed promieniowaniem UVB
 • Działanie przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe – hamowany jest rozwój melanocytów, które odpowiedzialne są za przebarwienia skóry

Skuteczne kosmetyki to przede wszystkim te, które w naturalny sposób pomagają skórze funkcjonować prawidłowo, bez konieczności korzystania z tysiąca różnych produktów do pielęgnacji. Dlatego substancje z których są skomponowane muszą być wysoko biodostępne. Biodostępność pozwala określić jaka ilość substancji czynnej została wchłonięta i przyswojona przez organizm – dlatego im większa, tym działanie określonego związku jest bardziej odczuwalne, skuteczne i zauważalne.

Właśnie dlatego zadecydowaliśmy, że nasze produkty, zarówno krem na noc Peach Perilla Cream, jak i kwasowy peeling Fruit Acid Peel będą zawierały w sobie biofermenty – bogate w witaminy, minerały, polifenole, antyoksydanty, probiotyki, minerały oraz proteiny.

 

Mikroflora skóry – zadbaj o nią z kosmetykami LABSIDE

Uważamy, że masz prawo dobrze poznać procesy biochemiczne zachodzące na Twojej skórze. Dzięki temu będziesz doskonale wiedziała jak je prawidłowo wspomagać stosując kosmetyki LABSIDE.

Podobnie jak w jelitach, na powierzchni skóry również występują bakterie wspomagające prawidłowe funkcjonowanie tego narządu (tak, skóra jest narządem – w dodatku największym jaki posiadamy!*). Kluczowym zadaniem jest to, aby pielęgnować swój mikrobiom, nie dopuszczając do infekcji mikroorganizmami chorobotwórczymi.

Rola mikroflory skóry polega na tym, aby:

 • Zapewnić skórze odpowiednie pH
 • Rozłożyć sebum na substancje nawilżające, które korzystnie wpływają na równowagę hydrolipidową skóry

Tylko tyle – a równocześnie aż tyle! Dlaczego? Ponieważ okazuje się, że w „normalnych” warunkach skóra zadba o siebie sama – i tak jest najlepiej. Jednak w czasach pełnych zanieczyszczeń powietrza, stresu i mocnych detergentów ta równowaga jest zachwiana, przez co nasza cera boryka się z różnymi problemami i trzeba ją nieco wspomóc.

Nasze naturalne kosmetyki pomogą Ci odżywić i ustabilizować mikrobiom skóry, zapewniając dzięki temu odpowiednie pH i nawilżenie. Zawierają również inne substancje pochodzenia roślinnego, które dostarczą Ci wszystkiego, czego potrzebuje zmęczona, problematyczna cera.

 

Peach Perilla Cream – wyjątkowy dzięki naturalnym biofermentom

W skład naszego kremu wchodzą takie biofermenty jak:

 • Skwalan – jest składnikiem ludzkiego sebum, a otrzymujemy go dzięki fermentacji brazylijskiej trzciny cukrowej. Chroni przed utratą wody, nie blokuje porów, wspomaga barierę hydrolipidową skóry.
 • Leuconostoc / Radish Root Ferment filtrate – ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Niweluje objawy ŁZS (łojotokowe zapalenie skóry). Powstaje w wyniku fermentacji rzodkwi z udziałem bakterii Leuconostoc.
 • Saccharomyces / Viscum Album Ferment Extract – ferment z jemioły uzyskany dzięki drożdżom. Jest to środek kondycjonujący skórę.
 • Lactobacillus / Soybean Ferment Extract – sfermentowany ekstrakt z soi, zapewnia bardzo mocne nawilżenie.
 • Saccharomyces / Imperata Cylindrica Root Ferment Extract – fermentacja korzenia egzotycznej trawy pochodzącej z Azji. Ekstrakt ten jest kolejnym, skutecznym emolientem.

Mając już tak szeroką wiedzę na temat biofermentów i korzyści z ich stosowania, możesz pielęgnować swoją skórę jeszcze bardziej świadomie!

*Ciekawostka: jak już wspominaliśmy, ludzka skóra jest narządem. Jest to największy narząd w ciele człowieka – osiągający do 2m2 powierzchni i do 20 kg masy wraz z tkanką podskórną! Jest naprawdę o co dbać.