Jaki peeling do twarzy wybrać? Dobór peelingu do typu cery

Peeling mechaniczny, enzymatyczny czy kwasowy – który będzie najlepszy dla Twojej cery? Jeśli masz wątpliwości i chciałabyś precyzyjnie dobrać kosmetyk do zapotrzebowania swojej skóry twarzy, ten poradnik jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jaki peeling do twarzy wybrać, aby zyskać wygładzoną i rozświetloną skórę, a przy tym nie zrobić sobie krzywdy.

Dlaczego warto regularnie oczyszczać swoją skó?

Skóra to Twoja bariera ochronna. Zabezpiecza Cię przed szkodliwymi substancjami obecnymi w otoczeniu. Chłonie więc praktycznie wszystko co dookoła, a to z kolei przekłada się na jej zdrowie i wygląd. Zanieczyszczeniami, które powodują starzenie się i nieestetyczny wygląd Twojej buzi to głównie stres, środowisko naturalne, nieprawidłowa dieta, a także zbyt mała ilość snu i zażywane leki.

Przez tak duże zanieczyszczenia skóra nie jest w stanie sama się oczyścić – choć robi to regularnie co 28 dni, gdy jest młoda i nieco dłużej, gdy się starzeje. Stosując regularnie peeling, odpowiednio dobrany do typu skóry, przyspieszamy jej regenerację i piękny wygląd.

Niezależnie więc od typu cery regularny peeling powinien być podstawą Twojej pielęgnacji. Ten z pozoru prosty zabieg:

  • oczyszcza skórę z martwego naskórka i skumulowanych w skórze zanieczyszczeń;

  • dotlenia komórki i poprawia ukrwienie;

  • poprawia koloryt skóry;

  • odmładza i wygładza cerę;

  • ogranicza widoczność porów, otwierając je i oczyszczając;

  • zmiękcza skórę;

  • pozbywa się nadmiaru sebum, co jest szczególnie ważne, gdy jesteś posiadaczką cery tłustej;

  • stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, poprawiając elastyczność swojej skóry.

Dodatkowo przygotowujesz skórę do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dokładne oczyszczenie twarzy sprawia, że zwiększa się przyswajalność składników zawartych w kremach, tonikach czy maseczkach. A najfajniejsze jest to, że taki peeling – niezależnie od rodzaju – możesz wykonać w domu!

Jak wybrać peeling do typu cery?

Nie bez powodu istnieje kilka rodzajów peelingu. Każdy z nich przeznaczony jest bowiem do innego typu cery. Źle dobrany może powodować podrażnienia, opuchliznę, zaczerwienienie i pieczenie, a nawet nadmierne przesuszenie skóry. Jak więc wybrać idealny peeling do twarzy?

Peeling mechaniczny

To dość inwazyjna metoda. Nie poleca się jej dla kobiet, które są właścicielkami cery trądzikowej. Peeling mechaniczny może również mocno podrażnić cerę wrażliwą i naczynkową – w tym przypadku także odradza się jego stosowanie.

Peeling ziarnisty, zwany również scrubem, działa tylko na powierzchni skóry. Usuwa martwe komórki naskórka przy pomocy ścieralnych drobinek o różnym typie i wielkości. Najczęściej wykorzystywane drobinki to:

  • sól i cukier;

  • pestki owoców, np. malin;

  • zmielone płatki zbóż;

  • zmielone nasiona.

Ten rodzaj peelingu poleca się w przypadku cery tłustej i normalnej. Najlepiej wybierać produkty drobnoziarniste, gdyż skóra na twarzy jest delikatniejsza niż ta w innych partiach ciała.

A jeśli interesuje Cię jedynie delikatne złuszczanie martwego naskórka i utrzymanie efektu pięknej skóry twarzy (np. gdy jesteś posiadaczką cery normalnej), warto skorzystać z peelingu mechanicznego opartego na bazie kulek jojoba. Ich zaokrąglony kształt sprawia, że peeling jest bardzo delikatny i dużo rzadziej występuje po nim zaczerwienienie skóry.

Peeling enzymatyczny

Działa nieco inaczej niż peeling mechaniczny. Opiera się na enzymach roślinnych, proteolitycznych, które wnikając głębiej przez skórę, rozkładają białka i rozpuszczają warstwę rogową naskórka. Nakłada się go na buzię i po kilkunastu minutach spłukuje wodą.

Najczęściej wykorzystywane enzymy w peelingu enzymatycznym to:

  • bromelaina, pozyskiwana z ananasa o działaniu wygładzającym;

  • papaina z papai, rozjaśniająca przebarwienia.

W peelingu enzymatycznym znajdziemy również enzymy z dyni, mango, a nawet fig.

Oczyszczanie skóry twarzy w ten sposób wspiera usuwanie zanieczyszczeń znajdujących się głęboko pod skórą. W dodatku peeling enzymatyczny do twarzy jest delikatny, nadaje się więc do każdego rodzaju cery. Najlepsze efekty daje stosowany na lekko wilgotną skórę.

Nie należy używać peelingu enzymatycznego na otwarte rany lub w przypadku uczulenia na składniki zawarte w peelingu – przed pierwszym użyciem warto zrobić próbę uczuleniową na niewielkim i mało widocznym fragmencie skóry.

Peeling chemiczny (kwasowy)

Najsilniejszy i jednocześnie najbardziej skuteczny ze wszystkich wskazanych wcześniej peelingów do twarzy. Wykorzystywany w gabinetach kosmetycznych, ale przy pomocy specjalistycznych produktów możesz go wykonać samodzielnie w domu. Kluczowy jest jednak odpowiedni dobór produktów – istotne jest tutaj stężenie kwasów. Zbyt duże może mocno podrażnić skórę. Warto więc wybierać produkty bezpieczne i dokładnie przestrzegać instrukcji producenta zawartej na opakowaniu.

Peeling chemiczny działa dzięki obecności w składzie różnych kwasów, w tym:

  • kwasów owocowych AHA, takich jak kwas mlekowy, migdałowy, jabłkowy czy cytrynowy,

  • kwasu BHA, czyli głównie kwasu salicylowego,

  • innych kwasów, np. tych z grupy PHA czy LHA.

Stosowany regularnie peeling chemiczny:

  • rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry;

  • subtelnie złuszcza skórę, oczyszczając ją i przygotowując do kolejnych zabiegów;

  • wygładza skórę;

  • uelastycznia skórę, przyczyniając się do zwiększenia gęstości włókien kolagenowych;

  • zmniejsza suchość skory;

  • niweluje widoczność blizn, zwłaszcza tych potrądzikowych,

  • zwiększa grubość skóry właściwej, przyczyniając się do poprawy jej zewnętrznego wyglądu.

Czy peeling chemiczny jest dobry na trądzik?

To jedno z najczęstszych pytań pojawiających się w związku z peelingiem chemicznym. Warto więc wiedzieć, że jest to jeden z tych zabiegów, który uznawany jest za najbardziej skuteczny przy problematycznej skórze. Wszystko dzięki wzmocnionej mocy kwasów, dobieranych skrupulatnie pod względem stężenia i działania na skórę. Takie połączenie jest w stanie poradzić sobie z wypryskami, przebarwieniami i bliznami potrądzikowymi. Peeling chemiczny to więc najlepsze rozwiązanie dla cery trądzikowej.

Peeling typu peel-off

Składa się on z żelowej konsystencji, która po nałożeniu na twarz zastyga, tworząc „foliową” maskę. Ściąga się ją po kilkunastu minutach, a pozostałości peelingu zmywa tonikiem.

Peeling typu peel-off sprawdza się przy każdym typie cery. Jest niezwykle delikatny, nie podrażnia i w ogóle nie powoduje zaczerwienienia skóry. Świetnie za to pomaga usuwać nadmiar sebum. Możesz go zastosować nawet przed nałożeniem makijażu.

Jak często stosować peeling? Podstawowe zasady

Cera trądzikowa

Dla Pań borykających się z cerą trądzikową polecamy stosowanie peelingu 2-3 razy w tygodniu. Jest to szczególnie ważne, gdyż zapchane pory zwiększają produkcję łoju, a tym samym przyczyniają się do powstawania jeszcze większej ilości wyprysków.

Peeling do twarzy odpowiedni dla cery trądzikowej to peeling enzymatyczny lub chemiczny.

Cera wrażliwa, naczyniowa i sucha

Z tego typu skónależy obchodzić się niezwykle ostrożnie. Peelingi stosuj jedynie raz na 2 tygodnie, dokładnie obserwuj również zachowania swojej skóry twarzy. Zrezygnuj z peelingu mechanicznego do twarzy, a zamiast niego wybierz delikatny peeling enzymatyczny, peeling kwasowy z niewielką ilością kwasów oraz maseczki peel-off.

Cera normalna

Tutaj sprawdzi się klasyczna zasada – oczyszczanie twarzy raz w tygodniu. Posiadaczki cery normalnej mają ułatwione zadanie, sprawdzi się dla nich każdy rodzaj peelingu. A ich zadaniem jest jedynie utrzymanie aktualnego stanu swojej skóry twarzy. Podobnie mają posiadaczki skóry mieszanej.

Cera tłusta

Wymaga częstszego złuszczania, podobnie jak skóra trądzikowa. Przy tym rodzaju skóry polecamy stosowanie peelingu 2-3 razy w tygodniu. Do tego typu cery najlepiej sprawdzi się peeling kwasowy, ale z powodzeniem możesz zastosować również peeling mechaniczny oraz enzymatyczny.

Cera dojrzała

Tutaj liczy się regularność – 1 lub 2 razy w tygodniu. Tak stosowany peeling nie tylko oczyści i przygotuje skórę do innych zabiegów, ale także wesprze jej regenerację. Posiadaczki cery dojrzałej mogą więc korzystać z dobrodziejstw peelingu kwasowego – który wspomaga odnowę skóry, a także enzymatycznego o delikatniejszych właściwościach.